הקמת פינת חי

תכנון פינת חי דורש התחשבות במספר גורמים: בעלי החיים, קהל המבקרים, הצוות המטפל, ואיכות הסביבה

כיוון שמדובר בנושא רחב נעסוק הפעם בהכנת השטח מההיבט של בעלי החיים

בעלי חיים בסביבתם הטבעית עסוקים במלחמת קיום שגובה לא פעם סבל מצמא ורעב. בפינות חי וגני חיות הם אמנם לא צריכים לפרנס את קיבתם אבל למושג "בעלי חיים בשבי" יש עדין קונוטציות לא נעימות.

בעלי החיים בגני חיות ובפינות חי נאלצים לוותר על חופש ומרחבים, ולכן מחובתנו לספק להם תנאי מחיה אופטימליים. עלינו לדמות, עד כמה שניתן, את פינת החי לסביבתם הטבעית, ולספק להם תעסוקה ופעילות. נשמע אולי מצחיק, אבל זו עובדה!

מי שמגדל חיית מחמד, כמו חתול או כלב, יודע שהאינטראקציה ההדדית מספקת לבעל החיים את אותה הנאה כמו לבעליו. וכשאתם לא משחקים איתם הם באים לבקש את זה.

אם אתם מתכננים להקים פינת חי, וגם אם מדובר על פנסיון לכלבים או חתולים, בו מתארחות חיות המחמד לפרקי זמן קצרים, לפני שאתם מתחילים את הפרויקט הכינו את השטח.

תוואי שטח תואמים ל-DNA של החיות

עם 4 רגליים על קרקע מוצקה

אתם מכירים בוודאי את מנהג הכלבים לחפור בורות. הם עושים את זה פעמיים – פעם אחת כדי להטמין אוכל מתוך דאגה לעתיד, ופעם שניה כדי לשלוף אותו במקרי חירום.

התופעה הזאת קיימת אצל חיות נוספות ממשפחת הכלביים. שועלים למשל. אלא ששועלים אינם חופרים בורות אלא מחילות המשמשות להם בית.

תעשו טוב אם הקרקע במתחם תהיה קשה מספיק כדי שהשועלים לא יחפרו, ובמקביל הקצו עבורם שטח מיוחד בו תצרו מאוחר יותר מחילות בהן ירגישו בבית.

בפנסיון לכלבים תוכלו להסתפק בקרקע קשה ולוותר על המחילות. הכלבים, שהסתגלו לחיות עם האדם במהלך 30,000 השנים האחרונות, יחזיקו מעמד מספר ימים גם בלי לחפור לכם.

פינות חי

גבעות ומתלולים

ההכנות לפינת חי מצריכות כאמור עבודת שטח. לא רק יישור קרקע, אלא גם הרמת גבעות ומתלולים המדמים את פני הקרקע לסביבתו הטבעית של בעל החיים.

עזים למשל, הנפוצות מאוד בפינות חי, תשמחנה לקפץ ולדלג במתלולים, ולא רק לשמש אובייקט ליטוף וללחך עשב.

בעלי חיים זקוקים לגיוון ועניין. קחו את זה בחשבון, גם אם זה כרוך בהגדלת הסכום שמופיע בסעיף עבודות עפר.

הכי קרוב לטבע

קשה לדמיין פינת חיי ללא צמחיה. זה חשוב גם לחיות וגם למבקרים. דאגו למקם את פינת החי באזור שיש בו עצים וצמחיה ירוקה. אם עדיין אין, הכניסו למתחם, לפני התחלת הבניה, כמות מספקת של אדמה מתאימה לגידולים.

תשתית מים וביוב

אין מים – אין חיים, אין צמחיה – אין כלום. בעלי החיים יזדקקו למים, גם הצמחייה. אבל מכיוון שתצטרכו מים בכל מהלך בניית פינת החי, אין מה לחכות לאכלוס המתחם בבעלי חיים.

מומלץ אם כן, להקים את תשתית המים והביוב בשלב ההכנות, לפני שנגשים למלאכת הבניה.

הקמת פינת חי ביתית

פינת חי ביתית לגידול תאכלס בדרך כלל ארנבות ושרקנים. פינת חי מסוג דורשת הקמת כלוב, אותו ניתן להכין מקורות עץ ממוחזרות ומרשת מתכת אותה ניתן להשיג בחנות לחומרי בניין.

בבתי עסק לחיות מחמד תמצאו מערכת השקיה ייעודית לחיות אלה. מזון הכולל שיירי ירקות, ניתן לפזר על קרקע הכלוב.

לסיכום: נגענו כאן על קצה המזלג בגורמים שיש לתת עליהם את הדעת בשלב ההכנות המקדימות להקמת פינת חי.
הקמת הפינה במקום ציבורי היא פרויקט שהצלחתו צריכה לשמח את כולם – את היזמים, קהל המבקרים, את החרדים לאיכות הסביבה, ובראש ובראשונה את בעלי החיים.

בהצלחה

צרו איתנו קשר

Call Now Button